MULTIAGENCJA UBEZPIECZENIOWA
Zadzwoń do nas: (71) 30-70-432

OC przedsiębiorcy – przydatne, gdy klient poślizgnie się na oblodzonym chodniku

Wyobraź sobie sytuację, że prowadzisz mały lokal gastronomiczny. W centrum miasta, więc dość dużo osób każdego dnia obok niego przechodzi. Przed lokalem, pewnego mroźnego dnia, przewraca się jeden z klientów. Upada bardzo nieszczęśliwie, łamiąc sobie przy tym nogę. Chodnik był oblodzony. Klient robi dokumentację zdjęciową, a na miejsce wypadku przyjeżdża pogotowie. A ciebie czekają finansowe kłopoty…

Poszkodowany ląduje z nogą w gipsie, niezdolny do pracy przez kilka miesięcy i ze skierowaniem na dodatkową rehabilitację. Znając przyczynę swojego upadku nie zapomina skierować do właściciela lokalu gastronomicznego roszczenia o zwrot poniesionych w związku z leczeniem kosztów i utraconych z powodu braku możliwości wykonywania pracy korzyści.

Jeśli jesteś właścicielem lokalu możesz albo kwestionować swoją odpowiedzialność za powstały wypadek albo ją przyjąć i ponieść w związku z tym konsekwencje finansowe. W pierwszym przypadku, jeśli klient ma świadków i do tego dokonał dokumentacji fotograficznej, pewnie będzie walczył o swoje prawa na drodze cywilnej, wówczas do rachunków za samo leczenie dojdą jeszcze koszty sądowe, którymi zostanie obciążona strona przegrana. W drugim przypadku, roszczenie może sięgać kilku a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od zakresu uszkodzeń. Jeśli poszkodowany powierzy swoją sprawę profesjonalnej firmie zajmującej się dochodzeniem tego typu należności, koszty mogą być znacznie wyższe.

Realna ochrona za niewielką składkę

Przezorny przedsiębiorca zaopatrzy się w ubezpieczenie w zakresie odpowiedzialności cywilnej prowadzonej przez siebie działalności. Tego typu polisa zadziała w sytuacji gdy do ubezpieczonego zostanie wystosowane roszczenie w związku ze szkodą, która spotkała osobę trzecią, a miała związek z wykonywaną przez przedsiębiorcę pracą. Właściciel lokalu gastronomicznego, przed którym upadł jego klient, będzie mógł zatem przekazać roszczenie do zakładu ubezpieczeń, w którym wykupił OC. A ubezpieczyciel, potwierdziwszy odpowiedzialność ubezpieczonego, będzie zobowiązany do pokrycia w jego imieniu poniesionych przez poszkodowanego kosztów. Oczywiście będzie do tego zobowiązany w ramach zawartej umowy i w zakresie określonym ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które w każdym zakładzie ubezpieczeń są odmiennie kształtowane.

Dodaj komentarz